Prvá pomoc pri úrazoch na lyžiarskom svahu

Prvá pomoc pri páde na svahu

Prvá pomoc pri bezvedomí

Pacienta prehliadnite, aby ste zistili či je pri vedomí. Ak nereaguje, na oslovenie ani potrasenie, je pravdepodobne v bezvedomí a treba skontrolovať jeho dýchanie. Ucho priložte k jeho ústam tak, aby ste videli na jeho hrudník, či sa zdvíha. Prípadne to môžete kontrolovať aj rukou. Ak nedýcha, začnite s oživovaním. Platí pravidlo 30:2 (opakujte 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy). Pri deťoch najskôr urobte 5 vdychov a potom opakujte 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy.

Ak je pacient pri vedomí a dýcha, pri druhotnom vyšetrení hľadajte krvácania a možné vonkajšie zranenia. Na krvácajúcu ranu pritlačte ruku, vyhýbajte sa však priamemu kontaktu s cudzou krvou, použite preto rukavicu, šál či bundu.

Pred príchodom záchranárov poskytnite ranenému protišokové opatrenia 5T - ticho, teplo, tekutiny, tíšenie bolesti, transport.


Zlomeniny

   Zlomenú končatinu, hornú i dolnú, sa nesnažte vrátiť do pôvodného stavu, aby ste zranenému ešte viac neublížili. Dolnú treba znehybniť priviazaním šálom o zdravú končatinu, prípadne lyžu či palice. Najlepšie pri členku a nad kolenom, nie však cez miesto zlomeniny. Hornú končatinu dajte do závesu. Môžete použiť šál 

Úraz hlavy

Aj keď si mnohí lyžiari chránia hlavu prilbou (pre deti do 15 rokov je zo zákona povinná), k úrazom hlavy dochádza. Okrem otrasu mozgu môže dôjsť i ku krvácaniu do mozgu. V takýchto prípadoch býva ranený dezorientovaný, nepamätá si čo sa stalo, napína ho či vracia, má rozšírené zreničky, ... ihneď volajte 112.

Vyrazený dych

Vyrazený dych je väčšinou spojený s panikou pacienta. Preto poskytnite protišokové opatrenia (5T). Vrátiť sa dýchaniu do normálu môžete napomôcť usadením pacienta tak, aby nemal stlačený hrudník a pľúca mali dostatok miesta. Ak upadol do bezvedomia, treba ho začať oživovať.

Krvácanie z nosa

Postihnutého posaďte do predklonu (hlavu nezakláňajte), uvoľnite odev okolo krku, povzbudzujte ho v dýchaní ústami. Stlačte mäkkú časť nosových krídel a po 10 min uvoľnite. Podľa potreby postup opakujte. Ak sa krvácanie nepodarí zastaviť volajte odbornú pomoc.

Omrzliny

Postihnuté miesto spoznáme podľa toho, že je bledšie až voskové, je necitlivé a neskôr sa môže objaviť bodavá bolesť. K prvej pomoci v takomto prípade patrí postupné zahrievanie, v žiadnom prípade nesmieme trieť postihnuté miesto snehom, hrozí riziko poškodenia kože. Pacienta zohrievajme vlastnými rukami, ak má napríklad omrznuté prsty na ruke, sám si ju môže dať pod pazuchu. Pomáha teplo aj vlažné obklady, nikdy nie horúca voda. Ak sa objavia pľuzgiere, vyhľadajme lekára.

 (zdroj)

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky